Recenze: Optiplex 3060SFF Pentium Gold

Nestává se často, že by "ajťák" vyzdvihoval procesory Pentium. Po všeobecně známých Celeronech, kterým se posměšně říkává "zelenina", jsou dalšími procesory Intel ve výkonovém žebříčku právě Pentia. A je pravda, že jsou to do 7 generace Intel procesory "líné" a pro mnoho programů nevhodné. Jiná je však situace, která nastala s příchodem procesorů 8 generace, kdy Intel začal vyrábět Pentia Gold. V naší nabídce počítače s těmito procesory najdete a věřte, že za tu cenu dostanete skutečně slušný výpočetní výkon.

Pro naší recenzi jsme si vybrali konfiguraci s Pentiem Gold G5500, 16GB RAM a 512GB NVMe diskem. Intel Pentium Gold G5500 je procesor dvoujádrový HT, tedy disponuje 4 vlákny a systém Windows jej vidí jako čtyřjádrový. Základní taktovací frekvence je velmi vysoko, 3,8GHz. Paměť "keš" je celkem 4MB. Grafické jádro je Intel UHD 630, což je to samé jádro, které se používá v procesorech i3, i5, i7 od 8 do 10té generace! Toto grafické jádro zvládá například 4K  rozlišení. Z obecného pohledu je tento procesor srovnatelný s Intel i3-7 generace. I my jsem byli překvapeni srovnávacími testy na uznáváném serveru "UserBenchmark", který srovnává procesor G5500 jako téměř rovnocený s i5-7500! Procesory od 8 generace Intel jsou vícejádrové, než byly ty samé označením do 7 generace. Takže například i3-8 generace je čtyřjádrový, i5-8generace je šestijádrový a i7-8 generace je šestijádrové HT. V té rovině je samozřejmě Pentium Gold nejméně výkonné, ale při srovnání zpětném je to "pracant". Rozdíly v ceně mezi počítači Optiplex 3060SFF se srovnatelnou pamětí RAM a diskem jsou dané samozřejmě hodnotou procesoru, kde platíte vyšší výpočetní výkon. Ale pro kancelářský nebo multimediální počítač je procesor Pentium Gold dostatečný.

Poslední věc, kterou je třeba zmínit, je plná HW kompatibilita s operačním systémem Windows 11. Prozatím se na trhu s repasovanými stolními počítači hardware s plnou kompatibilitou pro Windows 11 za rozumné peníze moc nevyskytuje. Konfigurace s Pentiem Gold se pak nabízí jako příležitost pro kanceláře a domácnosti, kde chtějí být připraveni na dobu, kdy Microsoft ukončí podporu systému Windows 10.

Závěrem můžeme počítač Optiplex 3060SFF s Pentiem G5500 doporučit jako velmi dobrou volbu.

Publikováno v roce 2021

Zpět do obchodu