Jak na Windows 11

Zde vás budeme informovat o některých podstatných "fintách", které plně souvisí s námi prodávanými počítači. Tak jak bude nutné takové "finty" zveřejňovat zde budou přibývat.

Finta 1 - Jak nainstalovat Windows 11 s účtem offline

Proč to dělat?

Microsoft občas s něčím ošklivě překvapí, například poslední verze 22H2 instalačky již neumí dokončit instalaci edice Professional s účtem offline. Vyžaduje přihlášení účtem nebo certifikátem. Finta fungující v edici Home s odpojením od internetu nereaguje.

Řešení

Zatím jsme nezkoušeli vše, ale v zásadě se tomu dá vyhnout jen instalací předchozí verze 21H2 nebo instalací W10P s účtem offline a upgrade na W11P verze 22H2 (nutno provádět s volbou "zachovat data a profily").

Nové informace ze dne 2.12.2022. Snažili jsme se obejít instalaci 22H2 do režimu účet offline s "nějakým pracovním účtem MS" s předpokladem, že po nainstalování nastavíme místní účet a přihlášený účet smažeme. Bohužel jsme takovou možnost nenašli. Přihlášený účet se k instalaci naváže a nejde s ním hnout. Dostupná je pouze funkce "přidat další účet". Prakticky jsme také ověřili, že instalace 22H2 se nedá dokončit bez připojení k síti internet. 

Nové informace ze dne 16.1.2023. Již se objevily na internetu návody, jak instalovat bez připojení k internetu s účtem offline. Bohužel jsou to neběžné uživatelské postupy u kterých není dokonce jisté, jestli budou fungovat stále. Dá se tedy prohlásit, že Microsoft záměrně vyřadil od verze 22H2 možnost dokončit instalaci systému s účtem offline a bez připojení k internetu běžným postupem vycházející z instalátoru.

Nové informace ze dne 14.5.2023. Na počítačích kompatibilních s W11 už nelze instalovat s místním účtem ani se starší instalačkou než 22H2, pokud jste připojení k síti internet. MS si v rámci instalace podsouvá nové soubory, které této možnosti brání. Je nutno instalovat bez připojení k síti internet!

Nové informace ze dne 20.9.2023. Profesionální případně zájmová část veřejnosti nás upozorňuje, že zde nepíšeme pravdu, protože to instalovat lze. Je nutné si uvědomit, že jsme prodejci značkových výrobců (Dell, Microsoft) a co není výrobní provedení, které se týká základní instalace, tak zde neprezentujeme, pokud to není bezpodmínečně nutné pro funkci počítače. Instalace s místním účtem je varianta, kterou výrobce pro širokou veřejnost podporovat nechce, tak to respektujeme.

 

 

Zpět do obchodu