Jak na Windows 11

Zde vás budeme informovat o některých podstatných "fintách", které plně souvisí s námi prodávanými počítači. Tak jak bude nutné takové "finty" zveřejňovat zde budou přibývat.

Finta 1 - Jak nainstalovat Windows 11 s účtem offline

Proč to dělat?

Microsoft občas s něčím ošklivě překvapí, například poslední verze 22H2 instalačky již neumí dokončit instalaci edice Professional s účtem offline. Vyžaduje přihlášení účtem nebo certifikátem. Finta fungující v edici Home s odpojením od internetu nereaguje.

Řešení

Zatím jsme nezkoušeli vše, ale v zásadě se tomu dá vyhnout jen instalací předchozí verze 21H2 nebo instalací W10P s účtem offline a upgrade na W11P verze 22H2.

Nové informace ze dne 2.12.2022. Snažili jsme se obejít instalaci 22H2 do režimu účet offline s "nějakým pracovním účtem MS" s předpokladem, že po nainstalování nastavíme místní účet a přihlášený účet smažeme. Bohužel jsme takovou možnost nenašli. Přihlášený účet se k instalaci naváže a nejde s ním hnout. Dostupná je pouze funkce "přidat další účet". Prakticky jsme také ověřili, že instalace 22H2 se nedá dokončit bez připojení k síti internet. 

Nové informace ze dne 16.1.2023. Již se objevili na internetu návody, jak instalovat bez připojení k internetu s účtem offline. Bohužel jsou to neběžné uživatelské postupy u kterých není dokonce jisté, jestli budou fungovat stále. Dá se tedy prohlásit, že Microsoft záměrně vyřadil od verze 22H2 možnost dokončit instalaci systému s účtem offline a bez připojení k internetu běžným postupem vyházející z instalátoru. Microsofte, to neděláte dobře ...