Digitální licence Windows 10

Od 1. ledna 2020 prodáváme stolní značkové PC převážně se systémy Windows 10 - digitální licencí (některé počítače z nabídky mohou mít W10 z výroby nebo od nás přímo osazené MAR COA). Jednoduché vysvětlení pro zákazníka je, že v mnohých případech se nejedná o systém Windows 10 OEMA (s COA nebo GML) z výroby ani Windows 10 OEM (s COA nebo elektronická licence) dodatečně dokoupený u autorizovaného prodejce a ani žádný OEM (s COA) systém z programu pro repasované počítače. Jedná se tzv. o digitální licenci Windows 10 vzniklou legálně upgradem ze systémů Windows 7 nebo Windows 8 či 8.1. Několik otázek a odpovědí:

Jak taková digitální licence vznikla?

V době do 29.6.2016 bylo možné zdarma, legálně, upgradovat systémy Windows 7 a Windows 8 či 8.1 na systémy Windoxs 10. Platilo přitom pravidlo, že z verze Home se upgradovalo na Windows 10 a z verze Professional na verzi Windows 10 Professional. Dále jsou informace o možnostech bezplatného upgrade nejasné. Výrobce od 1.7.2016 sice upgrade zdarma umožňoval (umožňuje), ale s nejasným výkladem a pochopením v kontextu s právem autorským. Nástroj "MediaCreationTool", sloužící ke stažení nejnovějších instalačních médií, volbu upgrade ze starších systémů ještě donedávna měl (od verze 1909 již uvádí pouze upgrade v úrovni systému Windows 10). 

Jak se digitální licence Windows 10 vzniklá upgradem dá na počítači zjistit?

Zjistit, zda-li má váš PC v reálném čase digitální licenci Windows 10, můžete na 100% jen čistou instalací systému Windows 10. Jako prodejci takovou zkoušku děláme v rámci repase a v dokladu vás o tom informujeme. K takovému zjištění je bezpodmínečně nutné mít PC připojené k internetu. Z toho logicky vyplývá, že pokud na originálním hardware použijete originální software (např. výrobcem navržený HW Dell a originální SW Microsoft), o tom, že máte právo užívat systém Windows 10 vás jednoznačně informuje na dálku výrobce software, tedy společnost Microsoft. Bez jejího výslovného souhlasu by vaše PC nemělo digitální licenci v systému povolenou! Z toho vyplývá další vztah, že právo k užívání digitální licence je věcí mezi uživatelem PC a výrobcem. Prodejce pouze uživateli zápisem o digitální licenci sdělil, jaký operační systém v době prodeje s PC spolupracoval.

Když mám v dokladu uvedenou digitální licenci Windows 10 vzniklou upgradem a systém ji začne ignorovat, mohu ji vymáhat na prodejci?

Jak vyplývá z výše uvedeného, takovou licenci nelze na prodejci vymáhat. Takový počítač má z výroby systém Windows 7 OEMA COA nebo Windows 8 (8.1) OEMA GML (popsáno zde). Sdělení o přítomnosti digitální licence Windows 10 probíhá v on-line režimu přímo od výrobce a prodejce s tím nemá nic společného.

Za jakých podmínek je tedy licence Windows 10 k užívání právně vymahatelná?

Především za podmínky, že jste zakoupili počítač s licencí Windows 10 OEMA z výroby (máte COA nebo GML štítek) nebo samostatně licenci Windows 10 OEM (máte COA štítek) nebo jste zakoupili přenositelnou licenci Windows 10 elektronickou přes e-shop (máte produktový klíč poslaný na e-mail) nebo jste zakoupili PC s licencí pro repasované PC OEM MAR (máte COA štítek).

Mám digitální licenci a chci udělat čistou instalaci, jak na to?

Je to velmi snadné. Přejděte na stránku "MediaCreationTool", držte se nápovědy, stáhněte a vytvořte instalační médium vaší verze Windows 10. Poté spusťte instalaci na novém disku. V části, kde vás instalátor žádá o produktový klíč pouze zatrhněte, že nemáte produktový klíč. Po dokončení instalace a připojení k síti internet vám systém oznámí, že vám výrobce poskytl digitální licenci k užívání.

Co když mi nestačí pouhá informace o digitální licenci Windows 10 v dokladu, která je právně nevymahatelná?

Pokud chcete mít na svém PC licenci právně vymahatelnou, případně přenositelnou, nezbývá nic jiného, než zakoupit v distribuční síti licenci OEM nebo elektronickou, stejně jako pro nový počítač. Jako partneři MAR TPI nabízíme zvýhodněnou verzi Windows 10 OEM MAR se štítkem COA (štítek s produktovým klíčem). V rámci partnerství MAR TPI dodáváme PC s takovou licencí pouze firemním zákazníkům, smluvně, v množství 20lic/objednávku nejméně.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.