Digitální licence Windows 10

Od 1. ledna 2020 prodáváme stolní značkové PC převážně se systémy Windows 10 - digitální licencí (některé počítače z nabídky mohou mít W10 z výroby nebo od nás přímo osazené MAR COA). Jednoduché vysvětlení pro zákazníka je, že v mnohých případech se nejedná o systém Windows 10 OEMA (s COA nebo GML) z výroby ani Windows 10 OEM (s COA nebo elektronická licence) dodatečně dokoupený u autorizovaného prodejce a ani žádný OEM (s COA) systém z programu pro repasované počítače. Jedná se tzv. o digitální licenci Windows 10 vzniklou legálně upgradem ze systémů Windows 7 nebo Windows 8 či 8.1.

Trochu praktických informací, které výrobce veřejně nesděluje (do článku doplněno po letech praktických zkušeností a testování v létě 2021):

Představte si následně popsanou situaci: máte osobní počítač, který má prázdný disk (žádná data, žádné rozdělení) a je připojen k síti internet (s běžně aktivním DHCP). Počítač je výrobního provedení. K tomu máte originál instalační disk Windows 10 (výrobní provedení). Do PC vložíte instalační disk a spustíte instalaci. Po náběhu do základního okna se instalátor zeptá, zda-li chcete v instalaci pokračovat a potvrdíte ano. Instalátor se vůbec neptá na edici (Home nebo Profi) a po zadání, na jaký disk chcete instalovat, začne instalovat systém Windows. Po dokončení instalace máte aktivní systém Windows v příslušné edici. Taková situace je důkazem, že základní deska má digitální licenci Windows 10 z výroby, tedy pevně zapsanou v hardwarových strukturách základní desky. Takový stav se nedá uživatelsky změnit a to dokonce ani běžnými profesionálními nástroji odborníků. Z ekonomického hlediska se dá řící, že je i námaha se o to pokoušet marná a kontraproduktivní. Do PC vložíte instalační disk (popis druhé možnosti) a spustíte instalaci. Po náběhu do základního okna se instalátor zeptá, jakou edici Windows 10 chcete instalovat. Pokud již na PC nějaká edice aktivně běžela, musíte ji zvolit (běžně Windows 10 nebo Windows 10 Professional). Po dokončení instalace bude instalace aktivní v té edici, v které už aktivní byla. Proč? Podle našeho názoru drží výrobce na svých aktivačních serverech informaci o všech počítačích světa podle unikátních identifikátoru základních desek. Jakmile se kdekoli na světě nainstaluje systém, podá o tom informaci aktivačním serverům výrobce a ty se snaží vyhledat informaci o tom, jestli taková základní deska má právo být se systémem aktivní. Pokud aktivační server takovou základní desku ve své databázi nenajde, nedovolí systém v počítači aktivovat. To je zase důkazem toho, že před vámi leží počítač s digitální licencí vzniklou, potažmo nevzniklou, upgradem (z W7 nebo W8). Toto jsou obecně dvě jediné možnosti, jak může být systém Windows 10 na počítači aktivní. I po veřejné odbornosti kolují mýty, jeden z nich je, že ziskem digitální licence upgradem dochází k zápisu do HW struktur základní desky. Skutečně nedochází, zde jsou veškeré procesy na úrovni jedniček a nul na disku a do HW struktury nezasahují (pro znalejší, jednotlivé volby nastavení BIOSu není pevná HW struktura). To pro osvětlení situace stačí. Z mnoha těchto vět by se daly udělat odbočky a popsat dalším textem, není to ale smyslem a proto ponecháme tuto informaci v uvedém rozsahu, který je dostatečný pro pochopení rozdílu mezi digitální licencí z výroby a digitální licencí vzniklou upgradem.

 

Několik otázek a odpovědí:

Jak taková digitální licence vznikla?

V době do 29.6.2016 bylo možné zdarma, legálně, upgradovat systémy Windows 7 a Windows 8 či 8.1 na systémy Windoxs 10. Platilo přitom pravidlo, že z verze Home se upgradovalo na Windows 10 a z verze Professional na verzi Windows 10 Professional. Dále jsou informace o možnostech bezplatného upgrade nejasné. Výrobce od 1.7.2016 sice upgrade zdarma oficálně neumožňouje, ale stále technicky probíhá a to s nejasným výkladem a pochopením v kontextu s právem autorským. Nástroj "MediaCreationTool", sloužící ke stažení nejnovějších instalačních médií, volbu upgrade ze starších systémů ještě donedávna měl (od verze 1909 již uvádí pouze upgrade v úrovni systému Windows 10). 

Jak se digitální licence Windows 10 vzniklá upgradem dá na počítači zjistit?

Zjistit, zda-li má váš PC v reálném čase digitální licenci Windows 10, můžete na 100% jen čistou instalací systému Windows 10. Jako prodejci takovou zkoušku děláme v rámci repase a v dokladu vás o tom informujeme. K takovému zjištění je bezpodmínečně nutné mít PC připojené k internetu. Z toho logicky vyplývá, že pokud na originálním hardware použijete originální software (např. výrobcem navržený HW Dell a originální SW Microsoft), o tom, že máte právo užívat systém Windows 10 vás jednoznačně informuje na dálku výrobce software, tedy společnost Microsoft. Bez jejího výslovného souhlasu by vaše PC nemělo digitální licenci v systému povolenou! Z toho vyplývá další vztah, že právo k užívání digitální licence je věcí mezi uživatelem PC a výrobcem. Prodejce pouze uživateli zápisem o digitální licenci sdělil, jaký operační systém v době prodeje s PC spolupracoval.

Když mám v dokladu uvedenou digitální licenci Windows 10 vzniklou upgradem a systém ji začne ignorovat, mohu ji vymáhat na prodejci?

Jak vyplývá z výše uvedeného, takovou licenci nelze na prodejci vymáhat. Takový počítač má z výroby systém Windows 7 OEMA COA nebo Windows 8 (8.1) OEMA GML (popsáno zde). Sdělení o přítomnosti digitální licence Windows 10 probíhá v on-line režimu přímo od výrobce a prodejce s tím nemá nic společného.

Za jakých podmínek je tedy licence Windows 10 k vymahatelná na prodejci?

Především za podmínky, že jste zakoupili počítač s licencí Windows 10 OEMA z výroby (máte COA nebo GML štítek) nebo samostatně licenci Windows 10 OEM (máte COA štítek) nebo jste zakoupili přenositelnou licenci Windows 10 elektronickou přes e-shop (máte produktový klíč poslaný na e-mail) nebo jste zakoupili PC s licencí pro repasované PC OEM MAR (máte COA štítek).

Mám digitální licenci a chci udělat čistou instalaci, jak na to?

Je to velmi snadné. Přejděte na stránku "MediaCreationTool", držte se nápovědy, stáhněte a vytvořte instalační médium vaší verze Windows 10. Poté spusťte instalaci na novém disku. V části, kde vás instalátor žádá o produktový klíč pouze zatrhněte, že nemáte produktový klíč. Po dokončení instalace a připojení k síti internet vám systém oznámí, že vám výrobce poskytl digitální licenci k užívání.

Co když mi nestačí pouhá informace uvedená v dokladu o digitální licenci vzniklou upgradem?

Pokud chcete mít na svém PC licenci, která nevznikla upgradem, nezbývá nic jiného, než zakoupit v distribuční síti licenci OEM nebo elektronickou, stejně jako pro nový počítač. Jako partneři MAR TPI nabízíme zvýhodněnou verzi Windows 10 OEM MAR se štítkem COA (štítek s produktovým klíčem). V rámci partnerství MAR TPI dodáváme PC s takovou licencí pouze firemním zákazníkům, smluvně, v množství 20lic/objednávku nejméně.

 

 

Zpět do obchodu